Nedávno ECB vydala článek na svém blogu, ve kterém poukazuje na nedostatky Bitcoinu. Komunita, zejména na Twitteru však okamžitě reagovala.
Nepřátelský článek
ECB skutečně nešetřila negativními slovy na adresu Bitcoinu. Vzhledem ke krachu burzy FTX a dalších významných hráčů na krypto scéně se tak připojila k ostatním regulátorům s rétorikou potřeby přísnější regulace tohoto sektoru. 30. listopadu tak publikovala článek s názvem „Bitcoin’s last stand“, což lze přeložit jako „Poslední odpor Bitcoinu“. Jde o snahu přirovnat největší kryptomenu k vojákovi, který sice bojoval statečně, ale už je na pokraji sil.
3 negativa Bitcoinu podle ECB
V zásadě nejde o nic nového, ale spíše o takovou obehranou písničku. Za prvé, Bitcoin je podle ECB jen velmi zřídka používán pro legální transakce. Jedná se o klasické nepochopení laika, že transakce BTC nejsou anonymní.
Za druhé, regulace BTC prý automaticky neznamenají jeho schválení a souhlas s jeho používáním. Ano, předpokládáte správně. Regulace podle ECB musí automaticky znamenat jen kontrolu a restrikce. Nebyla by to správná kritika Bitcoinu, kdyby se nevzpomene i plýtvání energií a hardwaru. Ani na toto autoři článku nezapomněli a poukázali na to. Což tam po tom, že například jen taková vánoční vyzdoba v EU nebo USA spotřebuje více elektrické energie než těžba BTC.
Na závěr ECB varuje, že integrace kryptomen ze strany bank může poskvrnit jejich pověst. Jelikož se prý Bitcoin neujal jako platidlo, ani jako investice, bylo by velmi nerozvážné nabízet jej svým klientům jako investiční aktivum. Podle slov ECB by tak mohli své klienty z dlouhodobého hlediska poškodit, na úkor krátkodobých zisků. Ve skutečnosti to však funguje přesně naopak a centrální bankéři si zřejmě zapomněli odzoomovat graf BTC, aby viděli, že právě z dlouhodobého hlediska Bitcoin poráží všechna ostatní investiční aktiva.
Konflikt zájmů?
Článek si vysloužil mnoho negativních reakcí na Twitteru. Někteří dokonce poukazují na konflikt zájmu ze strany ECB. Jeden z autorů článku, Ulrich Bindseil totiž nedávno publikoval mnoho článků o CBDC (Digitální měny centrálních bank).
Rovněž autorům komunita vyčítá, že článek není objektivní a de facto naznačuje, že Bitcoin se používá primárně k nelegálním transakcím. Pravdou je, že tomu tak bylo do jisté míry v minulosti. Avšak teď, když existují analytické firmy, které sledují transakce a umí dohledat autora, už není Bitcoin vhodný pro zločince. Mnoho lidí článek ironicky okomentovalo větou „BTC is dead“ čímž poukázaly na to, že Bitcoin byl za svou existenci prohlášen za mrtvý už stovky krát a zatím se mu vždy podařilo dosáhnout nového vrcholu.
Přes všechny problémy, se kterými jsme se letos setkali (vysoká inflace, válka na Ukrajině, kolaps Terra Luna, krach 3AC, Celsius, Voyager a zejména FTX), je krypto sektor nadále živý. Přestože se jeho kapitalizace snížila ze 3 bilionů $ v roce 2021 na aktuálních 862 miliard, stále probíhá vývoj nových projektů a aktualizace těch starších. Nedávno například BitPanda získala povolení k působení v Německu a Gemini zase obdržela licenci v Itálii a Řecku.
Mnoho investorů využilo pádu trhu na navýšení svého portfolia, jiní ještě čekají na nižší ceny a pak jsou zde tací, které ovládl strach a opustili tento sektor. Aby trh mohl opět růst, vždy se musí nejdříve očistit od tzv. . slabých rukou.