Během bullrunu v roce 2021 dominance Bitcoinu výrazně klesala, podobně jako v roce 2017. Ze 73% padla až na 40% S příchodem bearmarketu jsme tak očekávali její růst, ale nestalo se. Podíl BTC na trhu je stále jen kolem 40%. Pojďme si vysvětlit, jaké jsou důvody.
Bearmarket znamená větší nejistotu na trhu a snahu investorů utíkat do bezpečnějších přístavů. Kromě dolaru to bývá i samotný Bitcoin, hlavně pro investory, kteří chtějí zůstat v kryptě. Bitcoin jako největší kryptoměna s největší kapitalizací je právě tím bezpečným přístavem. Je navíc decentralizovaný a tak nehrozí, že dojde ke krachu vývojářské firmy či žalobě ze strany regulačních úřadů, jak tomu bývá u altcoinů. V minulých bearmarketech se peníze z altcoinů přelévaly z BTC a tak jsme viděli výrazný růst jeho dominance. Letošní bearmarket je ovšem zdá se jiný. Na dominanci monentální BTC ovlivňuje několik faktorů:
Ethereum a ostatní altcoiny jsou více kapitalizovány než předtím
V současnosti existuje mnohem více altcoinů než v předchozím bearmarketu. Všechny peníze, které jsou v kryptoměnách jsou tak rozděleny mezi více kryptomen a BTC tak zůstává menší podíl. Ethereu, jako největšímu altcoinu se také daří lépe, než v roce 2018. Zatímco tehdy padlo o více než 90%, z 1300$ na 83$, momentálně je při hodnotě 1290$ minus 73% od svého vrcholu. Relevanci altcoinů na trhu potvrzuje i klesající dominance Etherea, z 25% z toku 2017 na současných 18%.
Roste i kapitalizace stablecoinů
Nesmíme zapomínat, že i stablecoiny jsou kryptoměny, které se svou kapitalizací podílejí na celkovém krypto trhu. Tři největší stablecoiny patří do top 6 největších kryptomen, přičemž Tether USDT jako největší stablecoin je třetí největší kryptomenou s podílem 8% na trhu.
V bearmarketu se mnoho investorů pouze přesunulo z BTC a ostatních altcoinů do stablecoinů. Čili peníze z BTC a altcoinů šli jakoby jen to dalších „altcoinů“ kterými jsou stablecoiny. Přestože je neřadíme explicitně mezi altcoiny, jsou to tzv. altcoiny. ostatní kryptomeny mimo BTC. Proto růst jejich kapitalizace vysává podíl Bitcoinu na trhu.
Zdá se, že Bitcoin ztratil svůj status „bezpečného přístavu“
Altcoiny byly vždy považovány více za spekulaci, než seriózní investici. Technologie se však neustále vyvíjejí a když se bavíme o inovacích v odvětví blockchainu, většinou se jedná právě o altcoiny, které nabízejí řešení různých problémů a usnadnění života v mnoha sférách. Rovněž mnoho institucí neinvestovalo jen do BTC, ale i do altcoinů.
Bitcoin také zažívá první finanční recesi a otřesy na trzích. Ukazuje se, že se svou přezdívkou „digitální zlato“ nefunguje jako bezpečný přístav v dobách nejistoty, jak jsme byli zvyklí u zlata jako takového. BTC je momentálně minus 62% od začátku roku, přičemž zlato ztratilo jen 1% za stejné období.
Bitcoin už není v módě?
Pokud už tedy Bitcoin ztratil svůj status bezpečného přístavu, k čemu nám může posloužit? Může mít i jiné využití, než čistá spekulace?
Samozřejmě, že ano! Fundamenty Bitcoinu se nijak nezměnily. Stále je to decentralizovaná digitální měna, kterou nelze zkonfiskovat, zfalšovat ani zrušit. Je vysoce likvidní, snadno přenosný a deflační. Toto se nezměnilo. V bullrunu samozřejmě nebude růst o tolik procent jako mnohé altcoiny, což je dáno hlavně jejich nižší kapitalizací. Na druhé straně, v případě altcoinů se stále může něco nečekaně pokazit, ať už odchodem významné osobnosti z vývojářského týmu, finanční problémy projektu, či například žaloba ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC). Toto jsou věci, které se Bitcoinu stát nemohou. Všechno je to tedy o míře rizika, které je investor ochoten na sebe vzít.