Od 22. února mohou uživatelé Coinbase používat nový stablecoin – EUROC. Kopíruje hodnotu eura a jeho zavedení je reakcí na restriktivní kroky amerických regulátorů vůči stablecoinům krytým dolarem. Pro investory nejen z EU je v rámci diverzifikace vždy dobré mít k dispozici různé stablecoiny kryté různými státními měnami.
Kryptoměnové burzy musely reagovat na několik útoků ze strany Americké komise pro cenné papíry. Její předseda, Gary Gensler považuje téměř vše kromě BTC za neregistrované cenné papíry. Patří sem i stablecoiny. První obětí byla Binance, jejíž BUSD již jeho emitent, Paxos nemůže dále vydávat. Největší burza na světě se tak začala poohlížet po jiným stablecoinech, které by byly kryty jinou měnou, než americkým dolarem. Burza Coinbase jako největší americká krypto burza používá nativní USDC, který pro ni vydává společnost Circle. Přestože ta zatím podobné problémy se SEC nemá, Coinbase se ve snaze diverzifikovat pustila do dalšího stablecoinu, který je krytý eurem. Sama ho přitom označila za „experimentální aktivum„.
Emitentem EUROC je také firma Circle, která drží své rezervy pro tento stablecoin na euro bankovních účtech, přičemž garantuje krytí 1:1. Kromě toho Circle prohlásila, že stejně jako USDC, i tento stablecoin bude regulován podle norem AICPA (American Institute of Certified Public Accountants).
Nový trend „nedolarových“ stablecoinů ?
Samotný fakt, že klienti Coinbase budou moci konečně využívat i jiného stablecoinu než ten, který je krytý americkým dolarem, může ve střednědobém až dlouhodobém horizontu hrát významnou roli pro trh se stablecoinami. Korelovat to může i s faktem, že samotný dolar a jeho vliv ve světě pomalu slábnou. O slovo se hlásí jiné světové měny a to zejména čínský juan či saúdský rial. Souvisí to i se snahou zemí seskupení BRICS o sesazení dolaru jako světové rezervní měny. Je pravděpodobné, že dříve či později již nebudou ceny ropy udávány výlučně v USD. Tomuto faktu se také musí přizpůsobit i kryptoměnový trh. V krátkodobém horizontu jsou však důvody pro alternativu dolaru ve stablecoinech zejména restriktivní regulace v USA.
Pro mnohé investory je proto lepší držet různé stablecoiny, protože se snižuje riziko, že z nějaké konkrétní země přijde regulace zakazující jejich vydávání, což může vyvolat paniku a tzv. bank run na daný stablecoin. Při větší panice může daný stablecoin na nějakou dobu ztratit svoji navázanost na danou měnu, což obavy ještě prohloubí a tvz. de-peg se ještě zhorší.
Někteří analytici však tvrdí, že se jedná jen o manévr, jak se dostat do kolotoče EU, která pracuje na spuštění CBDC do roku 2024. EUROC společnosti Circle se přitom vymyká evropské měnové kontrole, protože aktivum je regulováno Spojenými státy americkými. Minulý rok evropští politici zveřejnili zprávu o rizicích, která stablecoiny představují pro finanční stabilitu. Stablecoin krytý eurem, avšak regulovaný v USA by mohl být na území EU odolným vůči místním restrikcím.