V kryptosvětě se banky velmi netěší oblibě u lidí. Obzvlášť to platí pro decentralizované finance. Banky totiž hrají roli prostředníka, kterému za to je třeba platit poplatky a důvěřovat mu. Proto vzniklo DeFi, aby si lidé mohli své finance spravovat sami decentralizovanou formou. Banky jsou totiž centralizované entity. S vyšší adopcí kryptomen se dokonce předpokládá postupný zánik bank, které budou nahrazeny chytrými kontrakty. Co však může vzniknout z toho, když si samotná banka vytvoří DeFi platformu?
V Rusku se přitom jedná o největší banku v zemi. Po měsících vývoje Sberbank ohlásila, že spuštění své vlastní DeFi aplikace je jen otázkou nejbližších měsíců, přičemž testovací fáze začne už v květnu letošního roku. Tehdy si budou moci uživatelé vyzkoušet své první „decentralizované“ bankovní operace na této platformě. Fungovat bude na blockchaine Ethereum spolu se všemi klasickými web3 nástroji, jako například peněženkou Metamask.
Vedoucí Blockchain Lab oddělení banky, Konstantin Klimenko se dokonce vyjádřil, že jejich cílem je nabídnout přední platformu DeFi. Zašel ještě dál a dodal, že protokoly DeFi by mohly nahradit tradiční bankovní služby. To jsou slova, která z úst bankéře znějí přinejmenším rozporuplně.
Nedávno Sberbank představila ambiciózní plán včetně aktivace různých aplikací DeFi. V listopadu banka oznámila kompatibilitu své blockchain infrastruktury s Etherem. Zásadní krok k tomu, aby mohli pustit maximální počet uživatelů. Ethereum je totiž dodnes sítí číslo jedna z hlediska decentralizovaného financování.
A co na to regulace?
Banky vždy patří k institucím, které jsou vysoce regulovány a kontrolovány státem. Proto musí o všech svých krocích informovat státní úředníky a získávat různá povolení a licence. Z hlediska předpisů je to u tohoto projektu složitější. V současnosti není jasné, jak bude platforma regulována. Rusko totiž ještě nemá jasně definovaný regulační rámec pro kryptoměny. Pokud se o tom bude jednat v ruském parlamentu letos, určitě si budeme muset počkat ještě alespoň několik týdnů až měsíců.
Sberbank měla v posledních letech problémy se spuštěním některých blockchainových nástrojů kvůli vícenásobným zpožděním registrace ze strany ruské centrální banky. Sberbank, která původně plánovala spustit svou platformu vydávání digitálních aktiv v roce 2021, nakonec získala souhlas od Ruské banky na jaře 2022. Ruská vláda je většinovým akcionářem Sberbank a vlastní 50 % + 1 akcie.
Sberbank přitom není jedinou ruskou bankou, která se angažuje v kryptoměnách. 2. února se Alfa Bank, jedna z největších soukromých bank v Rusku, stala čtvrtou finanční institucí v zemi oprávněnou vydávat digitální aktiva vedle Sberbank, státem podporované tokenizační platformě Atomyze a fintech společnosti Lighthouse.