Už je tomu 6 měsíců, co americké úřady dali mixér Tornado Cash na černou listinu. Přesto protokol nadále zůstává funkční a aktivní. Přestože je nyní přístup k němu složitější, jeho dosavadní existence dokazuje, že je prakticky nemožné stopnout decentralizovaný projekt. Pojďme se blíže podívat na aktuální situaci ohledně Tornado Cash
Analytická firma Chainalysis předevčírem publikovala zprávu o dopadu sankcí během roku 2022 na sektor kryptomen. Pomocí on-chain analýz se zaměřila na ty nejvýraznější sankce, mezi nimi zejména případ Tornado Cash.
8. srpna se totiž tento mixér stal prvním decentralizovaným protokolem, na který byly uvaleny sankce ze strany Úřadu pro kontrolu finančních aktiv (OFAC). Dosud zároveň zůstává i jediným. Důvodem bylo, že Tornado Cash umožňuje praní špinavých peněz.
Jaké jsou tedy dopady těchto sankcí po 6 měsících? Podle Chainalysis nějaký vliv určitě měli, jelikož objem používání protokolu během prvních 30 dnů klesl o 68%. Na druhé straně však nepřestal fungovat. Při pohledu na on-chain data vidíme i nadále jistou aktivitu:
Podobná situace je i u počtu uživatelů. Předtím, než se Tornado Cash ocitl na černé listině, se počet jeho uživatelů pohyboval v průměru kolem 600 za týden. Momentálně zaznamenáváme počet adres na protokolu mezi 50-100 každý týden.
Neúčinné sankce vůči DeFi?
Data nám tedy dokazují, že Tornado Cash sice byl zasažen, avšak ne zničen. Jediné, co se OFAC podařilo stopnout je internetová stránka protokolu. Tím pádem je i přístup k této službě nyní komplikovanější, avšak ne nemožný.
Fungování mixéru spočívá zejména ve smart kontraktech, které zůstávají i nadále funkční. Tak jak konstatuje i Chainalysis: „žádná osoba nebo organizace nedokáže odpojit Tornado Cash tak jednoduše, jak by to udělala s centralizovanou službou“. Jako příklad přitom uvádí projekt Hydra, což bylo centralizované tržiště na darknetu. Poté, co německá policie zabavila její servery a rozebrala celou organizaci, aktivity tržiště se zastavily a objem transakcí v kryptoměnách se dostal na nulu.
Abychom to srhnuli, tak pokles uživatelů Tornado Cash souvisí jednak s jeho složitější dostupností a také s rizikem, že adresa peněženky, kterou člověk použije v tomto mixéru, se rovněž ocitne na černé listině. Jisté problémy s regulacemi se loni objevovaly i u decentralizované burzy Uniswap. Ať už by to s ní dopadlo jakkoli, je téměř jisté, že ani decentralizované burzy nedokážou úřady úplně vypnout a zrušit. O zákazu používání Bitcoinu ani nemůže být řeč.