Solana je nejvýznamnějším domovem Web3 odvětví her na blockchaine. Jak již víme, krach burzy FTX měl na Solanu velmi negativní vliv, jelikož byla burza výrazným podporovatelem této nejrychlejší kryptoměny. Co to ale znamená pro herní průmysl jako takový?
FTX byla centralizovanou burzou a její kolaps není selháním krypto odvětví jako celku, ale osobním selháním několika jedinců. Proto můžeme v budoucnu očekávat, že větší relevanci budou dostávat decentralizované projekty. A to nejen burzy, ale také samotné herní projekty. Na druhé straně však každý vývoj stojí nemalé peníze a eliminace těchto centralizovaných hráčů přinese ztrátu ve financování nových startupů.
Kryptoměny v čele s BTC byly primárně vytvořeny, aby decentralizovaly finanční systém. Proto i herní systém, který vzniká na blockchainu, je logicky alternativou ke klasickému, centralizovanému hernímu průmyslu. Přesto mají centralizované entity výhodu, že dokážou lépe zaujmout a přitáhnout do prostoru nových lidí. Největším problémem decentralizace v kryptoměnách je komlikovanost přístupu k nim pro běžný retail. V tom mají centralizované platformy navrch. A to i přesto, že decentralizované projekty jsou vždy bezpečnější než ty centralizované.
Přestože bear market trvá již více než rok, herní průmysl byl relativně stabilní ve srovnání s ostatními sektory digitálních měn. Kolaps FTX však jistě přinese velkou díru ve financování. Přibližně 25 projektů bylo financováno přímo FTX Ventures, či Alameda Research. Díky tomu měly také velké šance na zalistování na FTX burze. Po jejím krachu se však všechny tyto plány spolu s financováním rozpadly. Tyto startupy tak musí nyní bojovat o holý život a hledat nové sponzory.
Tak jako pro celý krypto ekosystém, i pro herní odvětví platí, že nejhorší to bude v krátkodobém horizontu. Sehnat peníze na vývoj a přežít krypto zimu. To je primární role většiny menších projektů. Z dlouhodobého hlediska však tato negativní událost může posloužit větší decentralizaci, což vždy byl primárním poselstvím i samotného Satoshiho Nakamoto.