V poslední době přichází zpoza oceánu mnoho zpráv o zpřísňování pravidel pro krypto aktiva. Všechny tyto negativní novinky přicházejí z USA, ovšem bylo jen otázkou času, kdy se přidají i další země. Zdá se, že sousední Kanada také nic nenechává náhodě a ve své snaze o „ochranu“ spotřebitele se začíná na kryptoměny dívat s nedůvěrou. Nejde přitom jen o obyčejného investora. Podle vládního rozpočtu na rok 2023 se zvažují nová opatření zaměřená na výraznější regulaci investic institucionálních investorů do kryptoměn v Kanadě.
Nové anti-krypto opatření
Na základě nejnovějších pravidel, která plánuje zavést kanadská vláda, se regulace zaměřují na federálně regulované penzijní fondy v zemi. V souladu s těmito kroky budou penzijní fondy povinny zveřejnit svou expozici vůči krypto aktivům Úřadu pro dozor nad finančními institucemi (OSFI). Takovým rozhodnutím se Ottawa snaží posílit svůj systém regulačního dohledu nad krypto průmyslem, který je znám svou volatilitou.
Oficiálně je cílem tohoto opatření zajistit ochranu důchodů Kanaďanů. Federální vláda také tvrdí, že na prodloužení opatření plně spolupracuje s různými provinciemi a územími země. Známý je příklad Velké Británie, kde loni začaly penzijní fondy krachovat a britská centrální banka musela zasahovat, aby situaci zachránila. Důvodem této krize však nebyly kryptoměny, ale celkový bankovní a finanční systém, který je takto nastaven. Fondy špatně investovaly peníze britských důchodců a zvyšující se úrokové sazby způsobily nedostatek likvidity. Něco podobného se v podstatě nyní děje s americkými bankami. Pokud však státy potřebují najít viníka, tak najdou ledacos jen ne svůj vlastní finanční systém. Například i kryptoměny.
Na druhé straně je však třeba zmínit i fakt, že některé kanadské penzijní fondy skutečně ztratily nemalé sumy peněz kvůli svým investicím do krypto průmyslu. Například fond la Caisse de Dépot et Placement du Québec musel loni přiznat ztrátu 150 milionů dolarů, které měl zainvestované do zkrachovalého Celsius Network. Penzijní fond učitelů v Ontariu, který je největším penzijním fondem v zemi se správou až 250 miliard USD musel také loni odepsat ztrátu 95 milionů $ z neúspěšné investice do burzy FTX.
Nová pravidla v Kanadě se především zaměřují na odhalování toho, zda mají dané penzijní fondy i expozici vůči kryptoměnám nebo s nimi souvisejícím aktivům. Cílem je umožnit Kanaďanům, aby znali potenciální expozici jejich penzijního fondu vůči kryptoaktivům. Na základě toho se mohou rozhodnout spořit si v takovém fondu nebo ne.
Koneckonců, posledních pár měsíců bylo pro krypto průmysl v Kanadě poměrně obtížných. Vláda zpřísnila své předpisy ve vztahu ke kryptoměnám, zatímco kanadský regulátor trhu oznámil přísnější požadavky na kryptoměnové burzy působící v zemi. I toto může sloužit jako důkaz toho, že bear market ještě neskončil. Protože ten je znám řadou negativních zpráv, přičemž během bull marketu se na náš zas valí samé pozitivní zprávy.