Jen měsíc po krachu burzy FTX pociťují kanadští obchodníci s kryptoměnami přísnější regulace. Kanadský úřad pro regulaci cenných papírů vydává pro burzy zákaz nabízet pákový trading.
Známe to. Páka je jako oheň. Dobrý sluha, ale špatný pán. Jakmile nás ovládne spolu s chamtivostí, ztráta portfolia je víceméně jistá věc. Takhle se zřejmě na to dívají i kanadští regulátoři, kteří svůj zákaz zdůvodňují potřebou ochrany spotřebitelů.
Zatím není známo, kdy přesně tento zákaz vstoupí v platnost. Pojďme si trochu přiblížit, připadne pro některé jen zrekapitulovat, co to vlastně páka je. Je to mechanismus, který obchodníkům umožňuje znásobit zisky třeba i stonásobně. Mince má však dvě strany a tou druhou je v tomto případě riziko obrovských ztrát v případě, že trh se vybere opačným směrem, než jsme předpokládali. Jedná se v podstatě o půjčku, při které si obchodník od burzy půjčí prostředky. Pokud má například 1000$ a chce investovat 5000$, použije páku 5x. O takový multiplikátor se potom znásobuje jeho zisk, případně ztráta.
Kanadské úřady považují Bitcoin za příliš volatilní
Pákový efekt při obchodování často způsobuje likvidace. Ty mají za důsledek výrazné cenové pohyby na oba směry. Dochází k tvz. long squeeze nebo short squeeze, kdy je jedna strana obchodníků zlikvidována, což slouží jako palivo pro tento velký pohyb. To je hlavní důvod, proč jsou podle kanadských regulátorů kryptoměny příliš volatilní. Nad podobným kterém už uvažuje i Singapur. Ostřílení tradeři, kteří umí z páky vytěžit významné zisky, z toho určitě nadšení nebudou.
Nový šéf zkrachovalé FTX přiznal, že burza používala prostředky svých klientů na pákové obchody s cílem generovat další zisk. Právě proto budou kanadské úřady kontrolovat také držení prostředků klientů. Ty budou moci být uschovány pouze u certifikovaných depozitářů.
Ohroženy jsou i stablecoiny
Regulátoři se zřejmě zaměří i na stablecoiny, podobně, jako tomu je v Japonsku. Jejich odkaz je jasný. Krypto směnárny nesmí podporovat žádnou kryptomenu, která může být považována za rizikovou. Kvůli kolapsu algoritmického stablecoinu UST mohou být právě takové kryptoměny označeny za nebezpečné. Největší stablecoin USDT byl například již zakázán komisí pro cenné papíry v Ontariu.