Každý bear market je doprovázen negativními zprávami a zákazy z různých koutů světa. Tentokrát se o slovo hlásí Nepál, který přišel se zákazem internetových stránek, jejichž obsah souvisí s kryptoměnami. Podobně jako její velký soused, Čína, se i tato hornatá země vydala cestou restrikcí a anti-krypto rétoriky. Není to přitom poprvé, co se nepálská vláda staví vůči kryptomenám nepřátelsky.
Telekomunikační úřad Nepálu nařídil všem poskytovatelům internetu blokovat jakékoli aktivity související s kryptoměnami. Týká se to provozu a správy webových stránek, sítí nebo online aplikací souvisejících s kryptoměnami. Jakákoli transakce ve virtuální měně se v zemi považuje za nezákonnou. Každý, kdo tento zákaz nerespektuje, se tak podle úřadu vystavuje riziku soudního řízení.
Přestože jsme na podobné zprávy zvyklí zejména během bear marketu, Nepál začal svůj boj proti kryptomenám již v září 2021, tedy v období plném spíše pozitivních zpráv. Tehdy Nepálská centrální banka zakázala všechny aktivity spojené s kryptoměnami a to zejména obchodování a těžbu. V dubnu 2022 pak Telekominikační úřad Nepálu ohlásil, že každý, kdo se bude angažovat v aktivitách spojených s digitálními měnami, bude čelit vyšetřování. Komerční banka Nepal Rastra Bank pak veřejně vybízela občany, aby neobchodovali s kryptoměnami, protože to je nezákonné.
Zákazy versus adopce
Přesto však Nepál patří mezi země se silnou adopcí digitálních měn. Paradoxně, se stoupajícím tlakem a zákazy ze strany státu stoupala i jejich aktivita a používání ze strany obyvatel Nepálu. Podle údajů analytické firmy Chainalysis byl právě Nepál jedním z předních rozvíjejících se trhů, co se týče adopce kryptomen za rok 2022. Celosvětově se v tomto měřítku nachází na 16. místě a předjel dokonce Velkou Británii či Indonésii. Nepál je rovněž průkopníkem, pokud jde o brzké přijetí kryptomen.
Přesto patří Nepál mezi 9 zemí, které formálně zakázaly kryptoměny. Kromě Číny sem ještě patří také Maroko, Alžírsko, Tunisko, Egypt, Katar, Irák a Bangladéš. V případě oficiálně největší anti-krypto země, Číny však také platí, že digitální měny jsou u jejích občanů velmi oblíbené a aktivně používané. To je jen dalším z důkazů, že zakázat kryptoměny je v dnešní době pro politiky víceméně nemožné.