Kroky vysokých čínských politiků a jejich nedávná návštěva Hong Kongu za účelem analýzy místních regulací kryptoměn naznačují vůli vytvořit v této provincii určitý kryptoměnový právní rámec. Zmíněné návštěvy totiž probíhaly v přátelské atmosféře a o žádných restrikcích a zákazech, jako je tomu v pevninské Číně, nebyla řeč.
V poslední době se poměrně intenzivně mluví o tom, že Hong Kong aktivně zvažuje povolit různé investice do kryptoměn a licence pro burzy. Navíc první přísliby ohledně tohoto se objevily koncem října loňského roku. Přestože Hong Kong již patří pod správu Číny, každá z těchto stran zastává zcela odlišný názor na kryptoměnový průmysl. Tedy aspoň oficiálně. Zatímco Hong Kong se ho snaží regulovat a to i licencováním krypto burz, pevninská Čína se snaží jednoduše zakázat jakýkoli oběh digitálních aktiv v zemi.
Situace však není tak prostá, jak se napřvý pohled zdá. Zdroje Bloombergu tvrdí, že Peking dokonce i oficiálně podporuje kryptoměnové úsilí Hong Kongu. Zástupci hongkongského Ústředního výboru Komunistické strany Číny údajně opakovaně navštívili své kolegy. Navíc, nejednalo se o jakési předvolání na kobereček ve smyslu vyšetřování a zakazování kryptomen v této čínské ostrovní provincii. Experti tvrdí, že samotná přítomnost úředníků této úrovně hovoří o schválení hongkongské iniciativy ze strany Pekingu. Existují zde pritom dvě moznosti:
Peking nechce zhoršit napjatou situaci mezi pevninskou Čínou a Hong Kongem nebo, což je mnohem pravděpodobnější, se tento jejich „soused“ stane „testovacím terénem“ pro Čínskou lidovou republiku ve sféře digitálních měn. Tento scénář podporuje i fakt, že Hong Kong se již aktivně účastní druhé fáze testu digitálního juanu (CBDC).
Kromě toho existují náznaky, že Čína hraje dvojitou hru. Navzdory zákazu země stále patří mezi tři nejlepší těžební uzly na světě. Strana zároveň dokonale rozumí perspektivám blockchainu a aktivně jej využívá v jiných oblastech. Aktivita na blockchaine mezi místním obyvatelstvem je také velmi vysoká i přes oficiální zákaz kryptomen v zemi. Můžeme se na to podívat i tak, že když stál Bitcoin 60 tisíc dolarů v květnu 2021, tak Čína zakázala jeho těžbu. A později, když když stál kolem 20 tisíc dolarů, tak Čína povolila Hong Kongu investice do kryptomen.
Nic proto nebrání Pekingu využít zkušeností Hong Kongu ve svém projektu CBDC. Pokud tento projekt dopadne úspěšně, tak je možné, že Čína dokonce „pustí uzdu“ a uvolní omezující opatření na trhu s kryptoměnami.