Ruské ministerstvo financí vyčíslilo, jaký dopad bude mít CBDC na jednotlivé složky ekonomiky. Nejhorší z toho, podle očekávání, vyšly komerční banky. Naopak, profitovat z digitálního rublu bude zejména maloobchod. Jak však bude ovlivněn samotný spotřebitel?
Digitální měny centrálních bank (CBDC) byly ještě donedávna považovány zejména za nepřítele pro Bitcoin a ostatní kryptoměny. V současnosti je však komunita vnímá spíše jako nevyhnutelnost a spíše paralelu ke kryptomenám. Ten, kdo se této technologie obává nejvíc jsou banky. Instituce, které se kdysi bály i Bitcoinu a všemožně proti němu bojovaly.
Ruská centrální banka pracuje na spuštění digitálního rublu od roku 2020. Podle expertů ze sektoru financí bude tento projekt představovat pro komerční banky roční ztrátu ve výši 50 miliard rublů, což je aktuálně v přepočtu cca 715 milionů dolarů. Důvodem je, že značná část platebních transakcí již nebude probíhat tradiční formou prostřednictvím bankovní karty. Banky tak přijdou o zisk z poplatků za tyto převody. Absenci poplatků zase naopak využijí maloobchody, které takto ušetří nemalé peníze.
Pro lidi je ovšem nejpodstatnější, jaký dopad to bude mít na zákazníka. Pokud obchodníci budou vítězi a banky poraženými, pozice spotřebitele se jeví v tomto případě neutrální. Platby sice budou díky digitálnímu rublu jednodušší a rychlejší, ale mechanismus spuštěný ruskou centrální bankou neposkytuje možnost kumulovat úroky z jejího digitálního zůstatku v rublech. Na rozdíl od bankovních vkladů. Přestože digitální rubl umožní ušetřit na určitých bankovních službách, zdá se nyní obtížné vyhodnotit celkový vliv digitálního rublu na peněženky občanů.
Digitální rubl centrální banky se má stát třetí formou národní měny. Hned po hotovosti a elektronických penězích. Ruské úřady věří, že bude sloužit jako platební prostředek, ale také jako uchovatel hodnoty. I když se jeho vliv na bankovní platby zdá velmi výrazný, digitální rubl nemá za cíl je nahradit.
Zatímco se dlouho mluvilo o snaze spustit digitální rubl na konec roku 2023, zdá se, že časový plán se zpozdil. Pilotní fáze totiž začala před rokem a první nasazení v reálných podmínkách jsou plánována na duben 2023. Konečné a kompletní spuštění CBDC je plánováno na rok 2024.