Obě země mají mnoho společného. Bohaté zásoby nerostných surovin, geopolitická a vojenská síla a také ekonomické sankce, které na nich uvalily západní státy v čele s USA. Rovněž jsou obě známé jako významní hráči v těžbě Bitcoinu se zájmem rozvíjet technologie blockchainu. Důvodem jsou zejména zmíněné sankce a snaha vyhnout se jim. Jedním z nejnovějších kroků jsou plány na vytvoření stablecoinu, který bude navázán na hodnotu zlata.
Ředitel Ruské asociace krypto průmyslu a blockchainu, Alexandr Brazhnikov oznámil, že centrální banka Íránu spolu s Ruskem zkoumají vytvoření tzv. tokenu Perského regionu, který bude sloužit jako platební prostředek při zahraničním obchodu. Nahradil by tak dolar, rubl či íránský riál. Ruská strana ještě čeká, až dokončí úplnou regulaci kryptomen, která je momentálně v procesu. Následně se bude projekt společného stablecoinu řešit mezi oběma zeměmi na státní úrovni.
Zpočátku bude tato kryptoměna fungovat v regionu Astrachan, což je volná obchodní zóna mezi Ruskem a Íránem, nacházející se u Kaspického moře. Rusko momentálně nedovoluje používání klasických kryptomen typu Bitcoin nebo Ethereum jako prostředku k placení uvnitř státu. Pro účely mezinárodního obchodu však používány mohou být. Země se tak snaží o jistý balanc mezi udržením silného rublu tím, že je jediným oficiálním prostředkem výměny v Rusku a obcházením sankcí zvenčí využíváním kryptomen na zahraniční platby. Navíc, po začátku invaze na Ukrajinu zakázala Evropská unie všem firmám působících v EU poskytovat jakékoli služby spojené s kryptoměnami rezidentem Ruské federace.
V současnosti je největším stablecoinem krytým zlatem PAX Gold s kapitalizací 512 milionů dolarů. Celkově je na 73. místě ze všech kryptomen. Příchod nového tokenu, který by měl stejné vlastnosti, ale byl by masivně podporován těmito dvěma státy, by mohl výrazně zamíchat kartami na trhu se stablecoinami. Snaha o de-dolarizaci světové ekonomiky může způsobit, že se k tomuto projektu později přidají i další velké země skupiny BRICS (Brazílie, Indie, Čína, Jižní Afrika). Navíc, pro mnohé investory je právě zlato považováno za bezpečný přístav, zejména v nejistých ekonomických časech a současná vysoká inflace tomuto narativu jen přispívá.