Japonská technologická společnost Fujitsu podává žádost japonským úřadům s cílem nabízet celou řadu bankovních a finančních služeb souvisejících s digitálními aktivy. Pro více analytiků je tato aktivita v rozporu s jinými oblastmi, ve kterých firma působí. Jedná se například o vývoj kvantového počítače, který se považuje za potenciální hrozbu pro kryptoměny.
16. března společnost Fujitsu podala žádost o povolení nabízet nové služby. Nejde přitom o ledajaké služby. Jedna z největších japonských technologických firem se totiž připravuje na vstup do kryptoměn. Podle Mikea Kondoudise, právníka specializujícího se na svět NFT a metaverse, by tato společnost s více než 100 000 zaměstnanci mohla nabízet různé služby, jako je obchodování s kryptoměnami, pojišťovací makléřství, daňové plánování nebo výměna digitálních aktiv.
V první řadě je dlouhodobým cílem Fujitsu výrazná diverzifikace svého působení. V tomto případě jde zejména o oblast finančnictví, kde se společnost snaží přesunout část svých aktivit. Kryptoměny jsou v tomto směru opět dalším proudem diverzifikace v této oblasti financí. Rozhodně se tedy jedná o velmi ambiciózní plán pro firmu, jejíž primární zaměření byl vždy výlučně technologický sektor a vývoj v něm.
Takový přístup překvapil mnoho pozorovatelů, jelikož společnost Fujitsu je známá zejména trhem elektronických zařízení nebo prodejem softwaru. Pro některé se dokonce tato iniciativa zdá být neslučitelná s několika oblastmi výzkumu této nadnárodní společnosti. Jde zejména o výzkum vývoje prvního japonského kvantového počítače. Fujitsu v tomto směru úzce spolupracuje s Rikenem, největším výzkumným ústavem v zemi.
Vývoj krypto služeb by se pak mohl dostat do konfliktu s výzkumem na kvantovém počítači. Protože mnozí lidé poukazují na schopnost těchto počítačů dešifrovat šifry a získat tak přístup ke krypto peněženkám. Obavy potvrdila University of Sussex ve Spojeném království v lednu 2022. Vědci univerzity ve výzkumném dokumentu uvedli své očekávání, že kvantová výpočetní technika bude v nadcházejícím desetiletí schopna prolomit krypto algoritmus SHA-256, což je hash algoritmus používaný bitcoinovou sítí. To by v podstatě znamenalo konec BTC. Je však třeba poznamenat, že i na kryptoměnách a dokonce i na Bitcoinu neustále probíhá vývoj a spolu s vyvíjením kvantových počítačů se bude vyvíjet i lepší šifrování, které tyto stroje nedokážou prolomit.