Masovější adopce kryptoměn má v různých částech světa své specifické překážky. Nejčastěji jsou to regulace, ať už příliš restriktivní nebo naopak jejich absence. Potom jsou to různé dezinformace a nedůvěra. V Africe jako nejchudším kontinentu je touto překážkou však něco jiného a to nedostatek internetu, resp. jeho slabá dostupnost pro běžné lidi. Zdá se však, že věci se mohou brzy změnit. Jistý jihoafrický vědec dokázal objevit metodu, díky které je možné se dostat k Lightning Networku pomocí rozhraní USDD, a tedy bez internetu.
Zatímco se Bitcoin dostává do světa stále více a více, podobně jako většina dalších kryptoměn, jeden kontinent nadále zůstává. Afrika. Velká část Afriky má totiž skutečně jen omezený přístup k internetu a je obtížné využívat výhod nových technologií bez připojení.
Podle zprávy z roku 2017 má přístup na internet pouze 22 % populace Afriky. Tato nedostatečná konektivita je tedy problémem i přesto, že mnozí jednotlivci projevují zájem o kryptoměny. Bez internetu se nemohou zapojit do tohoto odvětví. Brzy se však věci mohou změnit, protože vědec jménem Kgothatso Ngako z Jižní Afriky právě navrhl řešení, které by umožnilo přístup k Lightning Network, a tedy využívat bitcoinů bez potřeby internetu.
Jedná se o platformu s názvem Machankura poskytující přístup k Lightning Network přes rozhraní USDD (Unstructured Supplementary Service Data), které ve skutečnosti využívá síť mobilních telefonů a nikoli internetu.
Fungování této platformy je poměrně snadné k pochopení. Uživatelé nejprve vytočí kód země a poté musí provést určité kroky k vytvoření jedinečného pětimístného kódu PIN. Potom, jakmile je registrace dokončena, je možné odesílat nebo přijímat bitcoiny, jakož i kontrolovat předchozí transakce. To usnadňuje používání vlastních adres Lightning Network i na jednodušších telefonech.
Také lze upravit tyto adresy a skrýt své telefonní číslo. Jedná se tedy o nový efektivní způsob přijímání a odesílání bitcoinů bez internetového připojení.
Přestože se jedná o vskutku revoluční myšlenku, hlavním problémem této nové platformy zůstává skutečnost, že protokol USDD neumožňuje šifrování komunikace, což může potenciálně umožnit hackerům zachytit komunikaci a pokusit se ukrást prostředky.
Ostatně, další aktuální problém se týká faktu, že tato služba je custody, což znamená, že uživatelé nemají kontrolu nad svými privátními klíči, a proto mohou technicky kdykoli přijít o své prostředky. Přesto zůstává dobrou iniciativou jak se obejít bez internetu v zemích, kde je přístup k němu stále obtížný.