Nedávno se svět dozvěděl, že království Bhútán investovalo miliony dolarů do kryptoměn prostřednictvím svého státního fondu. To ovšem není všechno. Tato malá země je ve skutečnosti ještě více pro krypto orientovaná, než se původně zdálo. Už léta totiž využívá řeky Himálaje k těžbě Bitcoinu.
Těžaři BTC již od roku 2019
Bhútán věru nepochybuje o budoucnosti Bitcoinu. Malá asijská země s méně než 800 000 obyvateli již několik let využívá zelenou energii k těžbě krále kryptoměn. Bhútán je samostatná země známá zejména svým indexem štěstí, tzv. Gross National Happiness. Je to indikátor podobný HDP, ale zaměřeným na blahobyt místního obyvatelstva.
Nyní se dozvídáme, že Bhútán se rozhodl využít obrovský hydroelektrický potenciál země. Ta ve skutečnosti představuje až 30 % jejího HDP. Elektrická energie se již 4 roky využívá k těžbě bitcoinů. Od dubna 2019 stát spustil aktivity těžby BTC, kdy cena aktiva byla jen 5000 dolarů. Momentálně se cena BTC pohybuje kolem 28 000$, přičemž pod 5000$ se od té doby dostala jen na krátkou dobu v březnu 2020 po covidovém pádu všech trhů. Můžeme tak konstatovat, že tato aktivita je pro Bhútán od samého začátku velmi výhodnou.
Bhútán chce tuto činnost nadále rozvíjet zejména prostřednictvím různých partnerství. Země jedná s těžební společností Bitdeer obchodovanou na burze Nasdaq. Jedná se o zabezpečení 100 megawattů energie pro datové centrum těžby bitcoinů v Bhútánu. Toto partnerství by zvýšilo těžební kapacitu Bitdeeru přibližně o 12 %.
V současnosti není znám přesný rozsah těžebních operací v Bhútánu. O velikosti provozů nebo ziskovosti těžařských farem v zemi je dostupných jen velmi málo informací. Stejně tak není jasné, proč je vláda tak zdrženlivá ve veřejné komunikaci ohledně svých bitcoinových plánů. Vždyť i to, že Bhútán investoval miliony do krypto fondů jsme se dozvěděli jen díky bankrotu Celsius Network, kdy byly zveřejněny informace o věřitelích této zkrachovalé platformy. Bhútán dokonce o tomto projektu jasně neinformoval ani své občany, ani mezinárodní partnery.
Bitcoin je častokrát cílem kritiků nebo environmentálních aktivistů typu Greenpeace z důvodu, že právě jeho těžba je náročná na elektrickou energii a zatěžuje tak životní prostředí. Díky bohaté a levné vodní elektrárně byl Bhútán ideální destinací pro těžbu BTC. Země se připojuje k dlouhému seznamu regionů, od východní Afriky po Skandinávii, které těží bitcoiny díky hydroelektřině, jednomu z nejlevnějších zdrojů čisté energie.
Malá asijská země nepřestává překvapovat celý svět svými těžebními aktivitami. Bylo by zajímavé vědět více o jeho dlouhodobé strategii a majetku, který díky tomu tento stát nabyl. Budeme pozorně sledovat další informace týkající se těžebních aktivit v Bhútánu. Možná se brzy dočkáme další země, která přijme BTC jako legální platidlo.