Souboj mezi americkými regulátory a společnostmi z oblasti kryptoměn ani zdaleka neskončil. Komise pro cenné papíry (SEC) neustále útočí na další hráče a mnozí se začínají stavět na odpor. Největší americká krypto burza, Coinbase, dokonce nevylučuje odchod do Velké Británie.
Generální ředitel společnosti Coinbase je jedním z nejhlasitějších protestujících na regulačním poli v USA. Brian Armstrong upozornil, že jeho kryptoměnová platforma by mohla opustit Spojené státy, pokud se regulační prostředí pro toto odvětví nevyjasní. Právě nedostatek instrukcí a pravidel ze strany úřadů je největší překážkou v další existenci na území USA. Coinbase je totiž burza, která vždy plnila všechny předpisy stanovené regulátory a nikdy se nesnažila je obcházet. Pokud však SEC není schopna nebo ochotna dát jasná pravidla hry, jediným řešením je odchod do jiné jurisdikce.
Během účasti na Fintech Week, který se tento týden konal v Londýně, měl Brian Armstrong příležitost popovídat si s bývalým britským ministrem financí Georgem Osbournem. Ten využil příležitosti a zeptal se ho, zda není proti myšlence odchodu Coinbase mimo Spojených států.
Na tuto otázku generální ředitel burzy odpověděl, že taková možnost je docela reálná, jelikož další působení v USA se stává čím dál tím složitější. Dodal také, že šance na takové rozhodnutí bude o to větší, pokud se ve Spojených státech neobjeví větší regulační jasnost.
Armstrong během svého rozhovoru srovnával situaci ve Spojených státech se Spojeným královstvím, kde existuje jen jeden regulátor a to Financial Conduct Authority (FCA), který je zodpovědný za komoditní aktiva i cenné papíry. Na druhé straně ve Spojených státech existují dvě samostatné organizace: Commodity Futures Trading Commission (CFTC) a SEC.
Podle něj tento rozdíl hraje velkou roli v regulačním nepořádku, který dnes vidíme, když CFTC a SEC vedou bitvu o to, kdo bude regulovat kryptoměny, případně, která kryptoměna je komodita a která cenný papír. Například podle SEC je komoditou pouze Bitcoin a všechny ostatní kryptoměny jsou cenné papíry. Předseda CFTC je zase přesvědčen, že komoditou je i Ethereum a některé stablecoiny. Představitelé těchto dvou institucí tak mají tendenci činit protichůdná prohlášení téměř každé dva týdny, což vede ke chaosu na trhu. Určitě to takto nepřispívá k větší ochraně spotřebitele, což je hlavním úkolem těchto úřadů.
Stejně jako Bittrex, i Coinbase obdržela v březnu od SEC oznámení Wells, což je jistá forma upozornění na blížící se žalobu. Armstrong tvrdil, že představitelé Coinbase se setkali se SEC 30krát, aniž by dostali komentář k povaze jejího podnikání. Stalo se tak dávno předtím, než dostali toto upozornění.
Proto se domnívá, že burzy jako Coinbase by měly být regulovány jako společnosti poskytující finanční služby, zatímco s decentralizovanými odvětvími tohoto odvětví by se mělo zacházet velmi odlišně, protože jim chybí centrální autorita při regulaci.