Jedna z největších amerických bank přinesla svoji analýzu o aktuálním stavu bankovního sektoru v USA. Tvrdí, že banky ve Spojených státech se staly zranitelné poté, co z nich odešla enormní suma peněz z vkladů, které tam lidé měli. Mezitím narůstal objem obchodování ve stablecoinech.
Současná bankovní krize v USA představuje také nemalé výzvy i pro odvětví kryptoměn, ačkoli podle analytiků z JPMorgan Chase & Co by mohla pro některé společnosti v tomto odvětví představovat i příležitost. Tým analytiků JPMorgan pod vedením Nikolaose Panigirtzoglou tento týden představil komplexní analýzu současné turbulentní situace pro banky a jejího potenciálního vlivu na sféru digitálních měn. Ve zprávě zveřejněné 22. března uvedly, že banky se v důsledku obrovského odlivu kapitálu staly „zranitelné“.
Celkově během této bankovní krize došlo ke ztrátě až 1 bilionu dolarů. Polovina z toho byla přitom ztráta zapříčiněná kolapsem jedné banky a to konkrétně Silicon Valley Bank. Jednalo se o druhou největší bankovní krizi v historii USA. Na prvním místě je krach Lehman Brothers v roce 2008, toho času 4. největší americké banky. Tato událost spustila velkou hospodářskou krizi po celém světě. Proto se analytici domnívají, že finanční instituce budou nyní mnohem opatrnější v poskytování půjček jiným firmám či fyzickým osobám.
Vláda USA sice rychle zareagovala a poskytla krachujícím bankám pomoc v podobě okamžité půjčky, avšak přesto vznikla panika a strach z možné nákazy i na ostatní banky. V důsledku toho lidé vybírali své peníze iz jiných bank. Ty menší byly a stále jsou nejvíce ohroženy.
Dopad bankovní krize na kryptoměny
Tyto problémy měly výrazný vliv i na trh s digitálními aktivy. Lidé a instituce si uvědomili, že peníze v bankách vlastně nejsou jejich peníze, jelikož banka je povinna držet jen 10% z vkladů klientů v hotovosti. Ostatní jejich peníze investují, přičemž ne vždy rozumně. V tomto případě byl problém v tom, že banky ve velkém nakupovaly 10 leté státní dluhopisy. Ty se sice považují za bezpečné investiční aktivum, avšak v důsledku výrazného zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou za poslední rok, došlo k výraznému poklesu hodnoty těchto dluhopisů. Banky tak držely nerealizovanou ztrátu. Pokud by nebyly nuceny tuto ztrátu realizovat, nic by se s nimi nestalo. Avšak v důsledku paniky a masivního výběru vkladů ze strany klientů byly banky nuceny tyto dluhopisy prodávat ve ztrátě, což způsobilo jejich insolventnost a následný bankrot.
Když klienti pochopili, jak to celé funguje, začali hledat alternativní způsoby, kam uložit své úspory. A jedním z těchto způsobů se staly právě kryptoměny. Tuto skutečnost potvrzují i analytici JPMorgan.
Nejvíce z této situace profitovala společnost Tether, resp. její stablecoin USDT, který je zároveň i největším stablecoinem, co se týká tržní kapitalizice. Stalo se tak i přesto, že USDT je již dlouhodobě terčem kritiků pro svou netransparentnost a obavy z nedostatečného krytí. Důvodem toho, že se investoři uchylovali zejména sem bylo, že jeho konkurent USDC na několik hodin ztratil svou hodnotu 1:1 vůči americkému dolaru. Jeho emitent, společnost Circle totiž měla několik miliard dolarů svých rezerv ve zkrachovalé Silicon Valley Bank.
Celkově v této krizi padly za oběť 3 banky, které poskytovaly své služby i pro kryptoměnové společnosti, jako například i burzy. Tím pádem po nich zůstala na trhu díra, kterou bude třeba zaplnit.
Jednou z takových burz, které by chtěly spojit svou činnost s bankovními službami je Kraken. Navzdory příležitostem v krátkém horizontu experti dodali, že z dlouhodobého hlediska je životně důležité, aby ekosystém kryptoměn nahradil bankovní sítě. Zdůraznili, že pro společnosti je důležité získat zpět bankovní spojence, aby mezi účastníky trhu poskytovaly efektivní mosty pro vstup a výstup mezi kryptoměnami a fiat státními měnami.
Nakonec, zpráva JPMorgan také zmínila přísnější regulační postoj amerických úřadů a poznamenala, že tento scénář by mohl motivovat hráče v oblasti kryptoměn, aby hledali bankovní partnery v zemích s méně přísnými regulacemi, jako je Evropa a Asie. Americké regulační orgány zavedly přísnější opatření na dodržování předpisů na společnosti v tomto odvětví, přičemž analytici upozornili na případy jako Kraken a Paxos. Tento týden Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) zažalovala zakladatele Tronu Justina Suna a další vlivné osobnosti, přičemž varovala, že by mohla vznést obvinění proti Coinbase za údajné porušení zákonů o cenných papírech. Všechny tyto kroky podle mnoha pozorovatelů nejsou náhodné, ale patří k tvz. Operaci Choke Point 2.0, což je lidový název v krypto komunitě pro koordinované útoky amerických regulátorů na různé firmy z tohoto odvětví, a to zejména co se bankovních služeb týká. Cílem je odstřihnout kryptoměny od bankovních služeb a takovým způsobem je oslabit.