Rok 2022 je v první řadě znám neustálými poklesy a poměrně tvrdým bear marketem. Doprovázely ho mnohé krachy a skandály. Vrcholem byl bankrot burzy FTX, na což mnohé státní instituce po celém světě musely reagovat. Některé zůstaly zatím jen u slov, jiné už jednaly.
I když se mnohá opatření mohou zdát restriktivní, bez regulace nelze očekávat masovou adopci kryptomen. Ať už to bude Japonsko, USA, Evropská unie či Brazílie, každý z těchto světových regionů vytvoří svá vlastní pravidla. V mnohém si však budou podobné. V článku přinášíme top 5 regulaci, které budou mít výrazný dopad na kryptoměny v nejbližší budoucnosti.
1.Evropská unie připravuje svůj projekt MiCA
Na prvním místě je EU díky velikosti dopadu na celý sektor, který může mít. Balík s názvem Market in Crypto Assets (MiCA) vyniká tím, že řeší problém umírněným způsobem. Jeho cílem je především chránit investory před krypto trhem, který je stále příliš volatilní a neregulovaný.
Na serióznosti mu přidává, že už prošel všemi schvalovacími etapami v Evropském parlamentu. V platnost by tak s určitostí měl vstoupit v roce 2024. Šéf Binance tento regulační balíček dokonce označil za velmi slibný a podle něj by mohl být příkladem i pro ostatní země po celém světě.
MiCA klade důraz zejména na ochranu investorů prostřednictvím kontrolovaného vydávání licencí pro všechny krypto hráče na trhu. Jedná se o reakci na krach burzy FTX. Také se zaměřuje na regulování stableconů, což je zase reakce na kolaps Terra a její UST.
2.USA směřuje ke kompletní regulaci kryptomen
Ve Spojených státech se mezi sebou perou dvě protichůdné vize, jak přistupovat ke kryptomenám. Kazdá má na své straně dva senátory.
Cynthia Lummis a Kirsten Gillibrand předložili v červnu mnulého roku návrh zákona nazvaný RFIA, jinými slovy zákon o zodpovědných inovacích ve finančnictví. Cílem zde je, aby Komise pro komoditní futures (CFTC) plně regulovala investiční kontrakty a také decentralizované platformy, jako například i burzy. Součástí je i možnost důchodového spoření v kryptoměnách.
Na druhé straně barikády zase stojí senátoři Elizabeth Warren a Roger Marshall, jejichž vize je mnohem tvrdší ke kryptomenům. Jejich návrh zákona nese název Digital Asset Anti-Money Laundering Act, neboli Zákon o boji proti praní špinavých peněz v digitálních měnách. Chtějí zakázat finančním institucím používání kryptomen a těžaři musí nahlašovat všechny transakce nad 10 000 $. Regulování kryptomen chtějí svěřit do rukou Komise pro cenné papíry (SEC), která je také známá přísnějším postojem k tomuto odvětví.
3.Rusko změnilo názor na kryptoměny
Rusko bylo dlouhá léta důležitou zemí v těžbě Bitcoinu. Před invazí na Ukrajinu existovaly v této zemi také dva protichůdné tábory, které měly na kryptoměny odlišný názor. Centrální banka, jak už bývá zvykem, byla velmi skeptická a neustále hlásala zákaz používání digitálních jmen. Naproti tomu Ministerstvo financí se k této problematice stavělo otevřeněji.
Během minulého roku se však věci radikálně změnily a Centrální banka Ruska vydala svou první licenci na digitální aktiva. Několik zajímavých zákonů již bylo přijato nebo jsou na cestě. Jde například o legalizaci těžby BTC nebo zahrnutí kryptomen do národního daňového zákoníku. Přesto je však nadále zakázáno platit kryptoměnami.
Vzhledem k tomu, že Rusko se původně zdálo být zemí s velmi restriktivním postojem ke kryptomenám, můžeme vidět výrazné zlepšení. Přispěly k tomu nepochybně zejména sankce Západu vůči Rusku a potřeba hledat alternativní cesty.
4.Brazílie povolí kryptoměny jako platební prostředek
Na rozdíl od Ruska, Brazílie plně zlegalizuje využívání kryptomen k placení. Na konci listopadu 2022 brazilský parlament schválil zákon umožňující platit kryptoměnami. Země tak potvrzuje, že Latinská Amerika je regionem, který se k regulaci kryptomen staví velmi přátelsky. Přidala se tak k Hondurasu, El Salvadoru či Paraguayi, které již dříve ukázaly svůj pro-krypto postoj.
5.Stát New York a kanadská provincie Manitoba uvalily zákaz na těžbu kryptomen
Oba regiony jsou známé ideálními podmínkami pro těžbu kryptomen, tedy zejména Bitcoinu. Přesto se však rozhodli tuto aktivitu na svém území stopnout. Důvodem jsou zejména environmentální otázky, tedy jeden z nejčastějších argumentů odpůrců kryptomen. Zatím však tento zákaz v New Yorku neplatí pro těžbu, která používá 100% obnovitelné zdroje energie.
Všechny zmíněné země jsou významnými hráči, ať už se jedná o geopolitiku nebo ekonomiku. Jejich rozhodnutí budou následně ovlivňovat i ostatní, menší země a proto je důležité sledovat, jakou cestou se budou ubírat.