Přístup regulačních úřadů ke kryptoměnám je obvykle direktivní. Vytvářejí zákony a předpisy, které jsou následně účastníkům krypto ekosystému vnuceny. Častokrát se jedná o poměrně restriktivní pravidla omezující působení na trhu. V USA jsme navíc svědky nejasností a nedostatku konkrétních regulačních předpisů. Velká Británie se však zdá se plánuje vydat jinou cestou. Místní regulátor tvrdí, že je připraven spolupracovat s krypto průmyslem s cílem aplikovat adekvátnější regulace.
Financial Conduct Authority (FCA) jako hlavní britský regulátor (i) pro kryptoměny si je vědom nezastavitelného vývoje kryptoměn a proto si zvolil pragmatičtější cestu. Je jí dialog s různými hráči a platformami kryptomén. Je to filozofie, kterou předložila Sarah Pritchard, výkonná ředitelka anglického regulačního orgánu. Včera byla pozvána na konferenci City Week v Londýně, kde o tomto tématu mluvila. Zde zdůraznila skutečnost, že FCA chce spolupracovat se společnostmi, které formují kryptosvět:
Tento postoj je také součástí atmosféry ve Spojeném království, která je více zaměřena na dialog. Minulý rok v únoru ministerstvo financí, finanční složka britské vlády, spustila konzultaci o digitálních aktivech. Účel toho je shromáždit co nejvíce názorů od zúčastněných stran v tomto odvětví pro spravedlivější a efektivnější regulaci sektoru.
FCA jako umírněnější regulátor
Zatímco mnozí kryptoměnoví nadšenci kritizují nekompromisnost americké SEC, zdá se, že britská FCA chce zaujmout mnohem přátelštější postoj. A tento postoj dialogu s různými hráči v oblasti kryptoměn by mohl vést k vývoji mnohem transparentnějšího a méně zatěžujícího právního rámce pro tento prosperující sektor.
Na druhé straně však nelze očekávat nějakou formu benevolentnosti ze strany FCA. I přes svou touhu zmírnit napětí je regulátor při udělování licencí důsledný. Jak také uvedla Sarah Pritchard, z 236 žádostí o registraci přijatých od kryptoměnových hráčů se pouze 41 podařilo zaregistrovat na FCA. Ostatním 195 zájemcům úřad žádost stáhl nebo jednoduše zamítl. Přestože se důslednost a dialog zdají být protichůdné principy, FCA chce dokázat, že tyto dva pojmy nejsou ani zdaleka neslučitelné.
Přesto mnozí budou mít na paměti nepřátelský postoj tohoto ogránu k digitálním aktivům. FCA skutečně při několika příležitostech varovala spotřebitele před možnými riziky spojenými s digitálními aktivy. Aniž by se stal zastáncem kryptoměn, zdá se, že FCA pochopil, co je třeba dělat v době, která je čím dál více digitální a kryptoměny v ní mají své místo. A místo toho, aby s tím tento úřad bojoval, chce prostě vytvořit právní rámec prostřednictvím dialogu se všemi zúčastněnými stranami. Mnozí nyní doufají, že takovým přístupem se inspirují i další regulační orgány na celém světě.