Americká komise pro cenné papíry pokračuje ve svém tvrdém boji proti různým kryptoměnovým hráčům v USA. Aktuálně žaluje největší burzy Binance a Coinbase a navíc mnoho kryptoměn označuje za neregistrované cenné papíry. Takovým způsobem pomalu, ale jistě bude docházet k odlivu tohoto odvětví do jiných částí světa. Jedním z regionů, který z tohoto může vytěžit je podle mnoha analytiků právě Evropská unie.
Represe vůči kryptoměnám v USA může podpořit rozvoj inovací v EU
Zatímco burzy Coinbase a Binance jsou v současnosti objektem pozornosti americké justice a stěžují si na represivní chování amerických federálních orgánů, představitelé Evropské unie nyní doufají, že přilákají několik inovačních společností ze sektoru digitálních aktiv a podpoří rychlé přijetí nového regulačního rámce pro odvětví kryptoměn s názvem MiCA .
Vlivný republikánský představitel Spojených států Patrick Timothy McHenry je přesvědčen zejména o tom, že „tato nová regulace platná pro sektor kryptoměn v EU by měla být pro Američany varováním, nakolik může podpořit inovace v tomto regionu a poskytnout tak evropským společnostem konkurenční výhodu oproti těm americkým, které jsou momentálně pod tlakem úřadů.“
V globálním měřítku, giganti z blockchainového sektoru obvykle sídlí zejména v USA nebo Asii a zatím se podnikatelskému prostředí v Evropě nepodařilo přilákat velké společnosti v tomto sektoru. Evropská unie chce využít administrativní neoblomnosti SEC vůči blockchainovému sektoru, aby přilákala na své území nové společnosti specializující se právě na blockchain technologii.
Nejsvětlejším příkladem je Francie, která má velmi příznivou legislativu v oblasti poskytování licencí pro kryptoměnové společnosti, například burzy. Jeho regulační rámec je v současnosti jedním z nejrozvinutějších v celé Evropské unii. Finanční úřady již prohlásily, že americké platformy jsou ve Francii vítány.
Nová pravidla MiCA jako stabilní legislativní rámec pro toto odvětví
Mnozí odborníci se domnívají, že nová nařízení MiCA platná pro krypto průmysl by mohla posílit pozici Evropy, aby mohla konkurovat americkým trhům. Podle tohoto nového nařízení se společnosti specializující se na služby krypto aktiv (CASP) budou muset zaregistrovat v Evropské unii a poskytnout všechny potřebné údaje o své identitě, aby mohly pokračovat v registraci.
Administrativní neoblomnost SEC vůči platformě Coinbase šokuje celý trh s krypto aktivy. Regulační nejasnost v USA je v některých případech až schizofrenická. Na jedné straně Americká komise pro cenné papíry povolila v roce 2021 uvedení Coinbase na veřejnou burzu Nasdaq poté, co zjevně zkontrolovala všechny její aktivity. Dva roky na to, čili nyní tato komise prohlašuje, že společnost Coinbase měla být vedena již v roce 2019 jako poskytovatel služeb, avšak nezaregistrovala se tak.
Značný pokles ceny akcií Coinbase (na burze Nasdaq obchodovaná pod značkou COIN) jasně dokazuje, že akciový trh je v panice. Případný zákaz působení ve Spojených státech by mohl vážně poškodit tuto kryptoměnovou platformu a je velmi pravděpodobné, že američtí akcionáři podají v příštích měsících stížnost na SEC. Generální ředitel Coinbase, Brian Armstrong již varoval, že politika SEC poškozuje konkurenceschopnost americké ekonomiky.