Způsob regulace kryptoměn se čím dál více odlišuje mezi západem a východem. Evropská unie zde představuje jakousi zlatou střední cestu. Přestože není zrovna přátelská k tomuto odvětví, vytvořila alespoň právní rámec, který se v mnoha věcech jeví jak férový jak pro kryptoměnové firmy, tak i pro státy samotné. V USA však naopak takový právní rámec chybí a regulační úřady čím dál více tlačí na krypto sektor. Stále častěji se zmiňuje tzv. Operace choke point 2.0, což v praxi znamená snaha amerických úřadů odstřihnout kryptoměnové firmy od bankovního sektoru a ztížit jim tak podnikání. No a pak tu máme Asii, odkud zase naopak přichází mnoho pozitivních zpráv pro odvětví digitálních aktiv. Jedním z největších budoucích krypto center se jeví Hong Kong. Zde se místní firmy podikující s kryptoměnami nemusí bát o nedostatek bankovních služeb. Hongkongské banky jsou totiž přímo úřady tlačeny do toho, aby neváhaly takovým firmám otevírat účty.
V únoru letošního roku Hong Kong představil svůj nový licenční režim pro kryptoměnové burzy. Umožnění krypto podnikům mít snadný přístup k bankovním službám je součást iniciativy, aby se město stalo průmyslovým centrem a centrem pro nové technologie. Místní finanční orgány uvedly, že očekávají, že poskytovatelé služeb virtuálních aktiv budou moci požádat o bankovní účet prostřednictvím tradičního procesu. Tato informace byla odhalena v blogovém příspěvku, který 27. dubna zveřejnil Arthur Yuen, zástupce generálního ředitele finančního dozoru.
Podle zprávy Bloomberg Hongkongský měnový úřad (HKMA) dnes uvedl, že banky by měly podporovat krypto podnikání a s tím spojenou legitimní potřebu bankovních účtů pro dané firmy. Tyto aktualizace přicházejí poté, co úřad signalizoval, že v květnu zveřejní pokyny pro svůj budoucí licenční režim pro kryptoměnové burzy. Tato zpráva odkazuje na komentáře výkonné ředitelky dozorčí organizace Julie Leung.
Tento projekt je v souladu s iniciativami nasazenými k tomu, aby se Hong Kong stal jurisdikcí přátelskou ke kryptoměnám. Zatímco jiné regulační orgány a hlavní finanční kontrolní centra zasahují proti tomuto odvětví, Hong Kong v této otázce vyčnívá a posouvá se vpřed. Ve Spojených státech úřady zvýšily boj proti kryptoměnám a to zejména zavřením bankovních institucí, jako jsou Signature Bank a Silvergate Bank. Tyto dvě banky úzce spolupracovaly se startupy v této oblasti předtím, než přišly o vklady a zkrachovaly. V Evropě, konkrétně ve Spojeném království, si minulý měsíc ve vládě stěžovala lobbistická skupina CryptoUK, že britské banky blokují převody na burzy.
Podle článku z 20. února, který zveřejnil The Block, Hong Kong plánoval zrušit zákaz obchodování s kryptoměnami pro jednotlivce, který tam momentálně platí. SFC uvedl, že se snaží dosáhnout lepší rovnováhy mezi ochranou investorů a rozvojem trhu.
„Počas niekoľkých posledných mesiacov sme aktívne spolupracovali s bankami a pripomenuli sme im, že neexistujú žiadne zákony ani nariadenia, ktoré by hongkongským bankám zakazovali poskytovať bankové služby subjektom súvisiacim s digitálnymi aktívami.